Ortopedia
-
Klinika Weterynaryjna Vetriver
Laski 24h, Latchorzew
-
Leczenie ortopedyczne zwierząt
W prowadzonej od 1998 roku Klinice Weterynaryjnej Vetriver udzielamy pomocy w zakresie leczenia układu ruchu zwierząt - zarówno ambulatoryjnego, jak i szpitalnego. Ortopedia dla psów i dla kotów ma na celu pomoc domowym pupilom w powrocie do pierwotnej sprawności po urazach oraz operacjach. W jej ramach prowadzone są także terapie dla zwierząt chorujących na schorzenia układu ruchu. W naszej klinice weterynaryjnej przeprowadzamy badania diagnostyczne pozwalające ustalić przyczynę problemów zdrowotnych czworonoga, a następnie przygotowujemy program leczenia ortopedycznego zwierząt.
W placówce przyjmujemy pacjentów z różnego rodzaju schorzeniami - od drobnych urazów po poważne uszkodzenia wymagające interwencji chirurgicznej bądź długofalowego leczenia. Stosujemy między innymi terapię IRAP, TTA RAPID oraz inne, dostosowując je do rodzaju dolegliwości, czy stopnia zaawansowania choroby. Leczenie ortopedyczne zwierząt poprzedzamy szczegółowym wywiadem z właścicielem w celu ustalenia ewentualnych przyczyn schorzenia i czasu jego wystąpienia.
-
schorzenia ortopedyczne psów i kotów
Dysplazje stawu biodrowego
Niedokładne dopasowanie w stawie i przemieszczenia głowy kości udowej względem położenia panewki, a także zwichnięcie w stawie są najczęstszymi konsekwencjami dysplazji stawu biodrowego. W ortopedii określana jest jako choroba dziedziczna, czyli zostaje przekazana na potomstwo, ale ostatnie badania wykazały, że na rozwój choroby mogą mieć wpływ także czynniki środowiskowe. Na wystąpienie schorzenia może wskazywać m.in. sztywny chód, zmniejszona ruchliwość, ostrożniejsze siadanie i kładzenie się, problemy z wchodzeniem po schodach lub wskakiwaniem do auta.
Dysplazje stawu łokciowego
Na dysplazję stawu łokciowego składają się aż trzy wady występujące w obrębie tego stawu prowadzące do jego zapalenia oraz zwyrodnienia. Główną przyczyną występowania tej choroby są geny, jednak nie bez wpływu na rozwój schorzenia pozostaje żywienie i aktywność fizyczna. Pierwsze objawy pojawiają się jeszcze w wieku szczenięcym i można zaliczyć do nich m.in. chwiejny chód, bolesność w obrębie stawu, trudności w poruszaniu się i wchodzeniu, zmniejszoną aktywność ruchową, zmianę sposobu biegania. Należy wówczas niezwłocznie udać się do weterynarza ortopedy.
Aseptyczna martwica głowy kości udowej
Niedostateczne ukrwienie głowy kości udowej jest główną przyczyną choroby Legg Calve Perthesa, czyli aseptycznej martwicy głowy kości udowej, która wymaga leczenia ortopedycznego w klinice weterynaryjnej. Miejsce patologicznych zmian zaczyna obumierać, ponieważ ogniska martwicy występujące w jądrze kostnienia główki i szyjki kości udowej zaczynają zaburzać proces tworzenia i przebudowy kości. Z czasem dochodzi do spłaszczenia i deformacji głowy kości udowej. Problem dotyka z reguły rosnące psy małej rasy i objawia się już w wieku 4-7 miesięcy, z reguły jednostronną kulawizną i krótszą jedną kończyną.
Zwichnięcia rzepki
Przemieszczenie się rzepki ku środkowi lub w bok poza tzw. krawędź bloczka kości udowej nazywane jest potocznie zwichnięciem rzepki. Schorzenie dotyka wszystkie rasy psów, przy czym częściej spotyka się je u małych czworonogów. Problem może pojawić się w jednym lub obu kolanach. Z reguły do zwichnięcia dochodzi między 2 a 6 miesiącem życia,gdy szczenię zaczyna prowadzić aktywny tryb życia. Przy lekkim stopniu schorzenia objawy mogą być trudno zauważalne (np. nieco odmienny chód), przy poważnych stanach występują bolesności, obrzęk, podniesiona temperatura w okolicy.
Pęknięcia rzepki
Niewielka, płaska kość, która wraz z kością udową i piszczelową budują staw kolanowy ma ogromne znaczenie przy poruszaniu się zwierzęcia. W wyniku intensywnej aktywności ruchowej lub nieszczęśliwego wypadku może dojść do jej pęknięcia, powodującego duży dyskomfort na co dzień i ból. Istnieją także predyspozycje genetyczne u psów ze słabszymi kośćmi. Do najczęstszych objawów, które mogą wskazywać na schorzenie można zaliczyć opuchliznę kolan i bolesność w tym obrębie i niechęć do poruszania się. Należy wówczas niezwłocznie udać się do kliniki weterynaryjnej.
Złamania kości
Do najczęstszych przyczyn wizyt u weterynarza ortopedy należą złamania kości. Może dojść do nich w wyniku poważnego wypadku lub agresywnej walki psów, w wieku szczenięcym zdarzyć się może taka sytuacja podczas np. zbyt intensywnego biegania w trakcie wzrostu. Jeżeli problem pojawia się często jest prawdopodobne, że pupil boryka się z dużo poważniejszym problemem jak np. zwyrodnienia czy nowotwór kości. Najczęstszym objawem jest obrzęk w miejscu złamania i ból. Ponadto pojawiają się wyraźne problemy z chodzeniem, a niekiedy pies praktycznie przestaje się poruszać.
Zwichnięcia stawów
Pod pojęciem zwichnięcia stawów u psów i kotów rozumie się przemieszczenie kości w stosunku do panewki. Można spotkać się z wrodzonym schorzeniem, gdy zwierzę już rodzi się z takim zwichnięciem, a także z postacią nabytą schorzenia. Pies lub kot może nabawić się zwichnięcia w wyniku wypadku, ale też podczas zabawy. Najczęściej schorzenie objawia się brakiem obciążania bolącej kończyny. Ortopeda weterynarz przeprowadza w klinice diagnozę i ocenia przyczynę oraz miejsce wystąpienia tego problemu, a następnie wskazuje sposób leczenia.
Zmiany zwyrodnieniowe stawów
Choroby zwyrodnieniowe stawów wynikają z uszkodzenia chrząstki. Do najczęstszych przyczyn tego zjawiska należy zaliczyć zmiany pourazowe oraz zmiany nieznanego pochodzenia (tzw. idiopatyczne). Do takich problemów może dojść także z wiekiem, a pogłębiają się na skutek nadwagi, która nadmiernie obciąża stawy. U psów może objawiać się niechęcią do wychodzenia na spacer, biegania i skakania oraz ostrożnym chodem, u kotów wyraźnie wydłuża się czas spania. Ortopedia kotów i psów stosuje w leczeniu między innymi terapię IRAP.
Zerwania więzadeł krzyżowych
Z problemem zerwania więzadeł krzyżowych mamy do czynienia częściej w ortopedii psów niż kotów. Dolegliwość objawia się przede wszystkim kulawizną, ale także nadmiernie zagiętym stawem kolanowym oraz obrzękiem. Do uszkodzenia dochodzi wskutek mechanicznego urazu i ostrego zerwania albo może być następstwem powolnych zmian zwyrodnieniowych. Leczenie tego rodzaju schorzenia wymaga interwencji chirurgicznej, a jedną z metod jest TTA Rapid. Polega na wprowadzeniu w miejscu przemieszczenia tytanowego klocka, co wpływa na stabilizację.