Choroba polega na aseptycznej martwicy głowy kości udowej. Dochodzi do niej, gdy zaburzony zastaje przepływ krwi od strony szpiku kostnego, od okostnej, a także innych naczyń.
Gdy dochodzi do zaburzenia osteogenezy, czyli tworzenia się i przebudowy kości w okresie intensywnego wzrostu organizmu, poprzez niedostateczne ukrwienie, pojawia się ognisko martwicy w jądrze kostnienia główki i szyjki kości udowej. Prowadzi to do zmian w strukturze kości, odwapnienie prowadzi do zmniejszenia wytrzymałości tkanki na urazy i prowadzi często do złamań, powstawania zmian anatomicznych takich jak spłaszczenie lub zniekształcenie głowy kości udowej. Zmiany te prowadzą do zapalenia stawu biodrowego, a rozwój zwyrodnienia generuje ankylozę stawu , praktycznie wyłączając go z funkcji.
Jest to przypadłość głownie u psów ras małych, predyspozycje mają zwłaszcza rasy yorkshire terrier, west highland, white terrier, sznaucer, pekińczyk, maltańczyk, ale może dotyczyć także innych ras.
Pierwsze objawy mogą pojawić się u szczeniąt już w wieku 3-4 miesięcy, ale zazwyczaj widoczne są dopiero w 4-7 miesiącu życia psa. Jest to z reguły przede wszystkim spadek formy zwierzęcia – może stać się bardziej apatyczne z powodu bólu, który doświadcza. Po czasie występuje jednostronna lub dwustronna kulawizna tylnych łap. Zwierzę przestaje wówczas obarczać kończynę. W zaawansowanych przypadkach wyczuwalne jest trzeszczenie podczas wykonywania ruchu, a chora kończyna staje się krótsza. W skrajnych przypadkach dochodzi do zaniku mięśni.
W celu zdiagnozowania choroby Legga-Calve-Perthesa należy przeprowadzić badanie RTG.
Leczenie może polegać na podawaniu leków niesterydowych przeciwzapalnych, jednak w przypadku braku poprawy zaleca się zabieg chirurgiczny, FHO (femoral head osteotomy) oznaczający amputację głowy kości udowej.
W naszej Klinice oferujemy leczenie alternatywne do resekcji głowy kości udowej poprzez zastosowanie autoprzeszczepu trombocytów – PRP. Polega ono na podaniu do chorobowo zmienionej tkanki osocza bogato płytkowego , poprzez kanał nawiercony podkrętarzowo do istoty podchrzęstnej głowy kości udowej.
PRP (Platelet Rich Plasma) to preparat uzyskany z krwi pacjenta zawierający różnego rodzaju cytokiny, czyli tzw. czynniki wzrostu – PDGF, TGF, VEGF, EGF – oraz białka odpowiedzialne za adhezję komórkową - fibronektynę, fibrynę i vitronektynę. Stężone składniki wzrostu zawarte w preparacie mają właściwości stymulujące procesy naprawy tkanek - bardzo silnie pobudzają regenerację uszkodzonych ścięgien, mięśni, więzadeł, chrząstki czy kości. Dzięki tym niezwykłym właściwościom preparaty PRP są z powodzeniem wykorzystywane zwłaszcza w terapii dostawowej.
Więcej o PRP można przeczytać na naszym blogu, zapraszamy do lektury.