Proces chorobowy rozpoczynający się w dysplastycznym stawie łokciowym wynika z nierównomiernego obciążania powierzchni stawowych i przeciążania przedziału przyśrodkowego stawu. Konflikt powierzchni i kompresja prowadzą do niszczenia chrząstki stawowej, obciążania i fragmentacji wyrostka wieńcowego, z czasem prowadzi do trwałych zmian zwyrodnieniowych.
Zabieg PAUL polega na wykonaniu osteotomii kości łokciowej a następnie poprzez wykorzystanie specjalnego implantu do zmiany sposobu działania sił w stawie
Dzięki równomiernemu rozłożeniu sił w stawie przywracamy jego funkcję oraz zapobiegamy dalszemu niszczeniu przedziału przyśrodkowego wraz z wyrostkiem wieńcowym.
Pierwszy zabieg został wykonany w 2007 roku przez dr Ingo Pheil w współpracy z firmą Kyon, dziś stosujemy rozwiązanie tej firmy w postaci płyty ALPS (advanced locking plate system)
Zabieg PAUL powinien być poprzedzony wnikliwą diagnostyką z zastosowaniem artoskopii lub badaniem TC, w celu ustalenia stopnia zaawansowania choroby.
Sama zmiana działania sil w stawie bez weryfikacji i usunięcia już zaistniałych uszkodzeń, podobnie jak samo usuniecie zniszczonych struktur ze stawu bez zmiany kongruencji sil działających w stawie nie przyniesie trwałego efektu.