Zoofizjoterapia wykorzystuje fizjoterapię w leczeniu zwierząt. Do gabinetu fizjoterapii może trafić pacjent w każdym wieku, zarówno w trakcie leczenia jak i zdrowy. Często trafiają psy i koty w ramach opieki opieki pooperacyjnej, skierowane przez prowadzącego lekarza weterynarii. Fizjoterapia wspiera ortopedię i neurochirurgię.
Ważnym elementem zoofizjoterapii są zabiegi na bieżni wodnej. Takie zabiegi mogą pomóc w różnych schorzeniach i jest wiele wskazań do stosowania hydroterapii. Są to: poprawa motoryki w chorobach zwyrodnieniowych stawów, kończyn i kręgosłupa, w zespole ogona końskiego, przy zanikach mięśniowych, w przypadkach dysplazji, niedowładów i porażeń, reedukacja chodu po zabiegach ortopedycznych i neurochirurgicznych.
Zabiegi hydroterapii stosuje się również dla podniesienia wydolności układu sercowo-naczyniowego i w celu przeciwdziałania zastojowi krwi, a tym samym zmniejszania obrzęków. Coraz więcej psów i kotów cierpi na chorobę cywilizacyjną jaką jest nadwaga, w takim przypadku cykl zabiegów na bieżni wodnej może przynieść doskonałe efekty. Psy i koty w starszym wieku, które często cierpią na dolegliwości związane ze zmianami zwyrodnieniowymi tracą chęć do spacerów i aktywnego spędzania czasu.
Bieżnia wodna może pomóc przywrócić im chęć do aktywności fizycznej. Zoofizjoterapię stosujemy w celu szybszego powrotu do sprawności, a przede wszystkim w poprawie jakości życia. Pacjenci zdrowi mogą korzystać z zoofizjoterapii w celu poprawy masy mięśniowej i wytrzymałości mięśni np. psy, które uprawiają sporty.